دوستان و خوانندگان وبلاگ تراپیپر 

این وبلاگ برای تازه کارهاست. لذا اگر به اصطلاح کاربلد هستید و مثل من سالهاست که در وادی سایتهای لاتین و مقالات انگلیسی سر می کنید، وقتتون رو صرف خواندن این وبلاگ نکنید!

امروز که تصمیم به نگارش این وبلاگ گرفتم به این علت بود که برخی دانشجویان تحصیلات تکمیلی را می شناسم که اکثرا با معضلات جستجوی مقالات رو به رو هستند. دنبال راه حل گشتم و بهترین روش را در این دیدم که پاسخ همه دوستان را با وبلاگ تراپیپر بدهم. البته پر واضح است که دانشجو باید خود بسیار علاقه مند باشد تا با نشان دادن سر نخی، خود همه آنچه هست را دنبال کند و فراگیرد. 

بسیار خوب، حتما شما هم مثل من، وقتی برای اولین بار استادتون موضوعی فارسی را به شما گفت و از شما خواست که تا هفته آینده چند مقاله لاتین مرتبط براش بیارید، نمی دونستید که چطور باید مقالات مورد نظرتون رو پیدا کنید. البته عده ای از اساتید عزیز هم هستند که زحمت می کشند و کلمات مرتبط لاتین را آماده می کنند و در اخیتار دانشجو قرار می دهند. اما خوب عده ای این کار را نمی کنند! و مساله کمی سخت میشه.

از همه مهمتر این روزها تاکید اساتید این هست که مقاله از 2011 به بعد باشه! برخی را هم خودم دیدم که تاکید به 2013 دارند! یعنی منظورشون اینه که کار خیلی جدید باشه. و دنبال این هستند که ایده های جدید را از این مقالات بگیرند تا دانشجو روی روش ها و ایده های جدید کار کند، تا بتوانند در همون مجلات، ایده بهینه شده و کار تحقیقاتی را با شما دانشجوی تحصیلات تکمیلیشون چاپ کنند.

این در مورد استادهایی صادق است که در لبه علم، روزگار می گذرانند و تمایل دارند که فقط کارها و ایده های جدید را تجربه کنند. اما خوب من به دلایل خودم جدید بودن را در 2011 و یا 2013 به بعد نمی بینم. گاها ایده هایی در 2008 و 1999 دیدم که جای کار داشته و رها شده! خوب بگذریم درست یا غلطش را نمی خوایم اینجا ثابت کنیم. هدف این پست در وبلاگ تراپیپر این هست که چطوری مطلب مورد درخواست استاد راهنما را پیدا کنید. 

در این وبلاگ می خواهم تجربه هایم و روش ساده و درست جستجو را به شما بگویم تا در کمتر از 5 دقیقه یک جستجوگر ماهر بشوید! البته کار داره تا ماهر بشید اما خوب نقطه شروع خوبی خواهد بود.

معمولا سوال کنندگان از این تیپ افراد هستند. مثلا:

 

سلام من یک مقاله انگلیسی در مورد بررسی اثرات زلزله رو خطوط لوله نفت و نقش آن در آسیب های اجتماعی میخواستم. لطفا راهنماییم کنید.

و یا ایشون

ba salam khedmate shoma

sharmande man  onvane payanname am (( tarahi fazaye shahri ba mehvariate gardeshgarie paydar )) hast k niaz b maghalate isi dar in zamine hastam
maghalati ba onvane   (( Urban design with a focus on sustainable tourism )) ya nazdik bodan b in onvan ra  agar darid khastaram
hadal emkan sale maghalat az 2010 ta 2013 bashad

ba tashakor

 

در پاسخ به سوالات این تیپی، توصیه می کنم از روش زیر استفاده کنید: 

1- یافتن کلمات تخصصی به لاتین

اول از همه، کلمات عنوانی را که دارید، به لاتین پیدا کنید. توجه ! عنوان را ترجمه نکنید. تنها کلمات کلیدی عنوان فارسی را به لاتین پیدا کنید. مستحضر باشید که کلمات تخصصی هستند و نباید اشتباه کنید. استاد راهنما بهترین فرد برای راهنمایی شما در این ترجمه خواهد بود و از ایشان بخواهید در این هنگام کمک شما باشد. 

یادتان باشد برای یک نتیجه خوب در جستجو شما نبایستی جمله و عبارت را سرچ کنید. فقط کلمه! این هنر شماست که بعد از پیدا شدن نتیجه جستجو ببینید:

  • کدام عنوان مقاله مرتبط با عنوان کار شماست.
  • اگر مقاله ای نزدیک با موضوع تان پیدا کردید، سریعا  روی مجله مربوطه تمرکز کنید، شاید مقاله های دیگری هم داشته باشد. و سرچ خود را به آن مجله اختصاص دهید.
  • این هنر شماست که وقتی یک کلمه نتیجه نمی دهد بتوانید از ترکیب دو کلمه به هدف خود برسید.
  • اگر یک کلمه خاص جواب نداد، سرچ را با کلمه دیگری ادامه دهید.
  • چکیده مقالات را بخوانید، شاید مرتبط بود!
  • های لایت های مقالات (قسمت های برگزیده مقاله) که امروزه کنار نتایج جستجو می آید هم می تواند کمک کند.
  • و اگر یک پایگاه مثل ساینس دایرکت برای هدف شما مناسب نیست و نتایج خوبی نمایش نمی دهد، پایگاه را عوض کنید و مثلا بروید سراغ اشپرینگر و یا آی تریپل ای و صدها پایگاه دیگر.
  •  

پس جستجو را کلمه به کلمه انجام دهید.
برای اینکار می توانید از آدرس زیر برای ترجمه کلمات خود استفاده کنید:
 http://translate.google.com

2- موتورهای جستجو 

حالا که کلمات تخصصی را به لاتین می دانید، باید به دنبال یه موتور جستجوی خوب برای پیدا کردن مقاله باشید.
باید در موتورهای جستجو، کلمات تخصصی را جستجو کنید.

گوگل اسکالر

توصیه من استفاده از موتورهای جستجویی چون google scholar هست.
که لینکش هم اینه: http://scholar.google.com/

موتور جستجوی پایگاه ساینس دایرکت

یا استفاده از موتور جستجوی sciencedirect که لینکش اینه : http://www.sciencedirect.com
میتونید به راحتی با تعداد زیادی مجله مرتبط با زمینه کاری خودتون آشنا بشید.

برای اینکه با شیوه چگونگی جستجو در ساینس دایرکت آشنا بشید، چند تصویر نمونه گذاشتم.

در تصویر زیر می تونید آدرس سایت، محل های جستجوی نام نویسندگان، فیلد و حوزه کاری، نام ژورنال را ببینید.

 

من با کلمه ساده agriculture جستجو را در باکس حوزه کاری و موضوع (فیلد)  انجام دادم. در حاشیه سمت چپ نشون میده 431 هزار مورد پیدا کرده. زیرش باکسی هست که میتونید در موارد پیدا شده باز هم جستجو کنید! حتی با گزینه های محدود کننده limit و ... می تونید جستجو را منحصر به مجله، کتاب و کارهای مرجع کنید. پایینش حتی گزینه هایی برای محدود کردن موارد پیدا شده به سال خاصی که مد نظرتون هست نیز دارد!  هر مقاله ای که در این نتایج بدست اومد و خواستید تهیه کنید رو می تونید در قسمت سفارش تراپیپر سفارش بدید. 

توجه : تمام باکس هایی که علامت زدم کاربردی هستند و باید بتونید از اونها در کارتون استفاده کنید تا سریع به نتیجه برسید.

ضمنا می توانید نتیجه سرچ را ذخیره کنید. آیا گزینه ذخیره را می توانید در عکس زیر پیدا کنید؟ 

 

در باکسی که در تصویر زیر نشون دادم نیز دو گزینه هست. می تونید برای مرتب کردن نتایج بر حسب سال ازش استفاده کنید.

 

در نهایت، با عنوان مقالات و چکیده مقاله ای که در جستجو پیدا میشه، تقریبا می تونید تشخیص بدید که کدام مقالات با موضوع مورد نظر شما بیشتر مرتبط هستند. و اگر به مقالات دسترسی نداشتید، می توانید در تراپیپرسفارش بدید تا کارشناسان تراپیپر برای شما فراهم کنند. به امید اینکه این پست وبلاگ به کارتون بیاد.