احتمالا شما هم مثل خیلی از دانشجوها و محققین در حال جستجو و پیداکردن مقاله های مورد نیازتون بودین و متوجه شدین که به متن کامل اونها دسترسی ندارین و اولین راه حلی که توسط سایت ناشر پیشنهاد شده اینه "باید اون مقاله رو بخرین". در حالیکه با استفاده از سایت ها و روش هایی که به شما معرفی می کنیم، شما میتونید به رایگان به متن کامل مقالاتی که نیاز دارید دسترسی پیدا کنید و دانلود کنید و نیازی به خرید دلاری نیست.

میشه گفت امروزه هر مقاله ای که منتشر میشه، نتیجه ی یک کار تحقیقاتی هست که توسط یک دانشجوی کارشناسی ارشد یا دکتری و بالاتر و تحت نظارت و سرپرستی اساتید دانشگاه و عمدتا با حمایت مالی دانشگاه، دانشگاه ها ، موسسات تحقیقاتی و صنعتی و یا دولت ها به انجام رسیده. محققین نتیجه و خلاصه ی دستاوردهای تحقیقاتشون رو به صورت مقاله در دسترس محققین و علاقمندان قرار میدن و اونها رو در ژورنال های مرتبط به حوزه ی تحقیقات انجام شده به چاپ می رسونن که البته امروزه "چاپ" مفهوم گذشته رو نداره و به صورت آنلاین منتشر میشه و خیلی بعید هست که هنوز ژورنالی باشه که فقط به صورت کاغذی اقدام به انتشار مقالات بکنه.

ژورنال ها به دو دسته تقسیم میشن. 

دسته اول ژورنال هایی که مقالات رو به صورت رایگان در دسترس همه قرار نمیدن بلکه هر فردی یا موسسه ای که بخواد می تونه اشتراک اون مجله رو خریداری کنه و یا اگر فقط  نیاز به یک مقاله داره اون مقاله رو خریداری کنه. 

دسته دوم ژورنال های با دسترسی آزاد یا open access هستند که در سال های اخیر رشد زیادی کردن و تعداد افرادی که در دنیا تصمیم می گیرن که نتیجه تحقیقاتشون رو در یک مجله ی Open Access به چاپ برسونن در حال افزایشه.


روش های دسترسی و دانلود رایگان مقاله / مقالات لاتین

در مورد مقالاتی که در ژورنال های open access به چاپ رسیدن مشکلی نیست و فقط کافیه که در صفحه ی وبسایت به دنبال لینک دانلود باشید و متن کامل مقاله مورد نظرتون رو دانلود کنید. اما در مورد مجلات و ژورنال های دسته ی اول می تونید از وبسایت های زیر استفاده کنید.


«سامانه رایگان تامین مقالات تراپیپر» سامانه ای هست که توسط مجموعه تراپیپر راه اندازی شده و در مدت بسیار کمی تونسته توجه خیلی از محققین رو به خودش جلب کنه. ما معتقدیم که این سامانه ی رایگان پوشش کامل و بسیار خوبی رو از پایگاه های مختلف ارائه کرده و در آینده نیز بهتر از این خواهد شد. درصورتی که میخواین بیشتر در مورد تراپیپر بدونید این ویدیو رو حتما ببینید.

سامانه رایگان دانلود مقاله تراپیپر

۱- سامانه ی تراپیپر

سایت تراپیپر از سال ۲۰۱۲ فعالیت خودش رو شروع کرده و تا سال ۲۰۱۷ سیستم تهیه سفارش مقاله بصورت غیر رایگان داشت. سپس از سال ۲۰۱۷ سامانه ی رایگان تامین مقالات را ایجاد کرد که یکی از قوی ترین سامانه های تامین مقالات در حال حاضر است.

ویژگی های تراپیپر

 • آیا باید ثبت نام کنم؟ خیر
 • آیا رایگان هست؟ کاملا رایگان
 • آیا درخواست من در معرض نمایش و قابل دانلود برای همگان است؟ خیر
 • آیا روی صفحات مقاله تبلیغات درج میشود؟ خیر
 • مدت فراهم آوری مقاله چه مدت است؟ تاکنون میانگین کمتر از دقیقه است


سامانه تراپیپر تلاش می کند ابتدا درخواست مربوطه را با استفاده از آرشیو سای هاب ( در ادامه معرفی می کنیم ) تهیه کند که طبق آمار، تنها 30 درصد از مقالات دانلود شده از آرشیو سای هاب گرفته شده و مابقی که در آرشیو سای هاب موجود نبوده اند توسط سامانه تراپیپر، رایگان فراهم و دانلود شده اند. با استفاده از سامانه تراپیپر شما به تمامی ناشران از قبیل sciencedirect، IEEE، springer، wiley، tandfonline، nature، emeraldinsight، ACM ACS، AIAA، scitation، ascelibrary، ASME، icevirtuallibrary، informs، IOP، jstor، Thieme Connect و بسیاری دیگر بصورت کاملا رایگان دسترسی خواهید داشت

 اما در کنار تراپیپر سرویس ها و سایت های دیگری هم وجود دارند که شما می تونید از اونها هم استفاده کنید تا اگر احیانا یکی از اونها موفق نشد که متن کامل مقاله ی مورد نیاز شما رو تهیه کنه بتونید از دیگری استفاده کنید و در ادامه به معرفی اونها می پردازیم۲- سای هاب

سای هاب در سال ۲۰۱۱ فعالت خودش رو آغاز کرد به این صورت که شما می تونید لینک و یا DOI مقاله مورد نظر رو وارد کنید و سامانه تلاش میکنه تا با دسترسی دانشگاه های مختلف دنیا، متن کامل مقاله رو براتون تهیه کنه. پس از ۶ سال که از این کار می گذره، اونها همه ی مقالاتی که تهیه شدن رو آرشیو کردن و تا الان ۶۴ میلیون مقاله رو آرشیو و نگه داری می کنند که دسترسی به اونها برای همگان آزاد هست.

 • آیا باید ثبت نام کنم؟ خیر
 • آیا رایگان هست؟ کاملا رایگان
 • مدت فراهم آوری مقاله چه مدت است؟ کمتر از دقیقه


برای آشنایی با سای هاب به آدرس آن در این لینک مراجعه کنید


۳- افزونه ی unpaywall

این افزونه که بر روی گوگل کروم و فایرفاکس نصب می شود. هر زمان که شما صفحه ای را مرور کنید که در آن مقاله ای وجود داشته باشد سعی می کند که در اینترنت جستجو کند و اگر لینک دانلود رایگان وجود داشته باشد با روشن شدن "آیکن قفل باز" در حاشیه صفحه، شما را متوجه می سازد که می توانید این مقاله را بدون نیاز به خریدن دانلود کنید. استفاده از این افزونه را به شما توصیه می کنیم چرا که هر روز سرویس دهی بهتری خواهد داشت و همچنین تمامی مجلات اپن اکسس را هم در بر دارد.

 • آیا رایگان است؟  بله
 • آیا باید ثبت نام کنم؟ خیر

لینک افزونه دانلود رایگان مقاله unpaywall

۴- فری پیپر

این وبسایت از اوایل سال ۲۰۱۵ فعالیت خودش رو آغاز کرد و با استقبال خوبی در بین کاربرهای ایرانی مواجه شد. برای استفاده رایگان نیازی به ثبت نام ندارید اما در صورت نیاز به اکانت بایستی در سامانه فری پیپر ثبت نام کنید. 

در صورتی که سوالی در مورد نحوه خدمات دهی و ویژگی های این سایت دارید به آدرس آن در این لینک مراجعه کنید


۵- ایران پیپر

این وبسایت از اواخر ۲۰۱۵ فعالیت خودش رو شروع کرد. در این وبسایت نیز برای استفاده رایگان نیازی به ثبت نام ندارید اما در صورت نیاز به اکانت بایستی در سامانه ایران پیپر ثبت نام کنید. 

در صورتی که می خواهید بیشتر در مورد ویژگی های این سایت بدانید، به آدرس آن در این لینک مراجعه کنید


۶- پیپر هاب

این وبسایت از اوایل ۲۰۱۵ فعالیت خودش رو به صورت رایگان شروع کرد و همواره روند رو به رشدی تاکنون داشته است. در این وبسایت نیز برای استفاده رایگان نیازی به ثبت نام ندارید اما در صورت نیاز به اکانت بایستی در سامانه پیپرهاب ثبت نام کنید. 

برای آشنایی بیشتر با پیپر هاب به آدرس آن در این لینک مراجعه کنید


۷- ایلرنیکا

این وبسایت از سال ۲۰۱۴ فعالیت خود را آغاز کرده است. برای تهیه درخواست هایی که به صورت رایگان امکان نداشته باشند بایستی در سایت ثبت نام کنید.

برای دریافت اطلاعات بیشتر به آدرس آن در این لینک مراجعه کنید


۸- دانش گستر

این وبسایت از سال ۲۰۱۳ فعالیت خود را آغاز کرده است.  آدرس آن در این لینک می باشد


۹- paperdl

این وبسایت فعالیت خود را از اواخر ۲۰۱۲ آغاز کرده است. این سایت فعالیت ثابت و رایگان خود را در طی دوران فعالیت خود حفظ کرده است و در حال حاضر با محدودیت دو مقاله در روز می توانید از برخی پایگاه ها مانند  IEEE , ScienceDirect , Springer , Wiley, ACM , ACS , ASCE , Emerald , ASME درخواست مقاله را ثبت کنید.

در صورتی که می خواهید با ویژگی های این سایت آشنا شوید به آدرس آن در این لینک مراجعه کنید


۱۰- و راه حل آخر تماس با نویسنده مقاله 

خیلی از مواقع میشه به سادگی به نویسنده ی مقاله ایمیل بزنیم و ازش خواهش کنیم که یک نسخه از مقاله رو برامون بفرسته. چطوری ایمیلشون رو پیدا کنیم؟ می تونید اسم نویسنده ها رو گوگل کنید . اکثر نویسنده ها، استاد یا دانشجو هایی هستند که در وبسایت دانشگاه اسم و آدرسشون هست و یا وبسایت شخصی دارن که در هر حال می تونید ایمیل یا مشخصات تماسشون رو پیدا کنید. اگرچه امروزه با وجود سایت ResearchGate تقریبا میشه با همه ی پژوهشگر ها در تماس بود و ازشون خواست که مقاله ای که در دسترس ما نیست رو در اختیارمون قرار بدن.


امیدواریم با ارائه این لیست، شما محقق عزیز بتوانید مجموعه ای از گزینه ها را برای دسترسی به متن کامل مقالات مورد نظر خود داشته باشید. و گوشه ای از مشکلات مسیر پر فراز و نشیب تحقیق را برای شما تسهیل کرده باشیم

در هر زمان ممکن است برخی از سامانه های معرفی شده نتوانند مقاله شما را فراهم کنند و برخی دیگر شاید بتوانند. 

لذا توصیه می کنیم اگر به متن کامل مقاله ای نیاز داشتید 

 1. ابتدا بررسی کنید که آیا در آرشیو سای هاب موجود است یا خیر
 2. بعد از آن به تراپیپر سر بزنید و درخواست خود را در سامانه رایگان ثبت کنید تا بررسی شود
 3. اگر تهیه نشد سایت ها و روش هایی که در لیست بالا موجود هستند را امتحان کنید 
 4. اگر همچنان متن مقاله بصورت رایگان قابل تهیه نبود سفارش خودتون رو به صورت آفلاین در تراپیپر از طریق این لینک ثبت کنید تا توسط عوامل انسانی ما بررسی بشه و اگر مقدور باشه براتون تهیه کنیم.

اگر وبسایت یا سرویس دیگه ای رو هم سراغ دارین که فکر می کنید جاش توی این لیست خالیه و میتونه دستیار تحقیق خوبی باشه، حتما برامون کامنت بذارین.

با آرزوی موفقیت برای همه