موضوع این پست از وبلاگ، چندی پیش بین دوستان و اساتید و همکاران صحبت از این بود که کدام مجله معتبر است و کدام مجلات به اصطلاح پفکی و به درد نخور هستند.

در اینگونه صحبت ها معمولا منظور از معتبر بودن یک ژورنال، داشتن ایمپکت فکتور (ضریب تاثیر) و یا آی اس آی بودن آنها هست و مجلات پفکی هم مجلاتی هستند که مثلا سیستم داوری درست و علمی ندارند و یا عموما محتوی مقالات چاپ شده در آن معتبر و دقیق  نبوده و یا در ازای دریافت چند صد دلار، مقاله را پذیرش می دهند و چاپ می کنند. البته ناگفته نماند مجلات معتبری هم هستند که گاهی برای چاپ، سیاست های خاص خود را دارند و هزینه را بعد از داوری مقاله دریافت می کنند و روال داوری سفت و سخت و با حساب و کتابی را هم به نمایش می گذراند.

بگذریم که متاسفانه شاهد این هستیم که روز به روز تمایل برای چاپ مقالات در ژورنال های پفکی در حال افزایش هست و گاها اغلب اعتباری را هم برای صاحب مقاله بهم می زند! در هر حال قصد نداریم در این پست از وبلاگ تراپیپر به این موارد بپردازیم. موضوع این پست از وبلاگ، بسیار جدی تر از این است و هدف این است تا جامه دانشگاهی را از ظهور مجلات موقتی آگاه سازیم. بله موقتی! مجلاتی که با سرعت کف دریا شکل می گیرند و به اهداف مالی خود می رسند و محو می شوند. 

در این هنگام شاید ارزش چاپ مقاله در "مجلات به اصطلاح پفکی" صد برابر بیشتر از چاپ مقاله در "مجلات موقتی" باشد. چون در حالت موقتی و کلاهبرداری، سال دیگر نام و نشانی از شما در آن سایت نیست!

مجلاتی هستند که در آدرس های اینترنتی مشابه با نام ژورنال های معتبر تشکیل می شوند و در این میان شروع به کلاهبرداری نیز می کنند. به عنوان مثال، به این دو آدرس اینترنتی توجه کنید:

http://jokulljournal.is/

http://www.jokulljournal.com/

اگر شما باشید به کدام از این دو سایت، مقاله خود را برای چاپ در مجله  معروف جوکول ارسال می کنید؟ به کدام سایت هزینه چاپ مقاله را پرداخت می کنید؟ آیا معیاری برای قضاوت درست دارید؟

برای اینکه به خوبی ماهر و آب دیده شوید، جواب سوال را خودتان بدهید. اگر موضوع را متوجه نشدید در آینده نزدیک بطور واضح خواهم گفت.

فراموش نکنید فقط یکی از این دو آدرس معتبر است و چاپ در محل اشتباه، هیچ امتیازی در مجامع علمی و بین المللی برای شما به همراه نخواهد داشت و همین طور جیب شما بی دلیل خالی خواهد شد.

http://jokulljournal.is/

http://www.jokulljournal.com/

 مشابه این موضوع در هنگام پرداخت های بانکی نیز صورت می گیرد که خوب به موضوع بحث ما ارتباطی ندارد. اما همه این اشتباهات و خسارت ها، ناشی از عدم آگاهی کافی کاربران از سیستم های اینترنتی می باشد. مثلا دو آدرس زیر را ببینید. شباهت بسیاری دارند! البته در این مورد خاص هر دو برای بانک ملت است. در آدرس های اینترنتی حتی یک نقطه بایستی برایتان مهم باشد، چه برسد به تغییر مکان حروف و کلمات!

http://mellatbank.ir

http://bankmellat.ir

به عنوان مثال، اگر بخواهید به سایت بانک دیگری بروید از کدام روش استفاده می کنید؟

آیا در گوگل سرچ می کنید و هر گزینه ای که در سرچ گوگل پدیدار شد را کلیک کرده و مشخصات حساب بانکی و لاگین خود را وارد می کنید؟

شاید اینگونه اشتباهات در چاپ مقاله خسارت بسیار زیادی به همراه نداشته باشد، اما اگر عادت به این گونه اشتباهات کنید، بعدا برایتان گران تمام می شود!

پس بیایید این سوال را به عنوان یک فرد فرهیخته و با سواد از خود بپرسید که، آدرس واقعی سایت مجله؟ آدرس واقعی سایت بانکی که در آن حساب دارید؟ آدرس درگاه پرداخت اینترنتی بانک ها؟ آدرس واقعی سایتی که در آن اکانت دارید؟چاپ مقاله